Wednesday, April 21, 2010

What can you do when you learn how to use coupons?

For starters you can do this.

Check out some of the highlights.

Loot

6 boxes of Cherrios regular price $2.99, on sale for $1.99, (6) $0.75 coupons that store credits as $1

Cherrios regular price $17.94, paid $5.94 or approx. $1/box

SAVED $12

Loot2

Pillsbury cinnamon rolls, biscuits, and crescent rolls.

Regular $1.99, sale for $0.99, paired with (2) $0.50 coupons, (3) $0.40 coupons, and (3) $0.30 coupons. This means that there was an additional $6.20 off.

Pillsbury regular price $39.80, paid $13.60 or approx. $0.68/each.

SAVED $26.20

**Remember that the grocery stores double coupons up to $0.50. Also the coupons that are greater than $0.50 and less that $1 are increased to $1.

Loot3

Pasta regular price $1.50/each, on sale for $1/each, paired with (5) $0.50 coupons. All combined = FREE.

Can’t beat that!

Loot4

Pork Tenderloin regular price $8.49/each, on sale B1G1, plus (2) $1 coupons. All combined cost $6.49 for both or $3.25/each.

SAVED $10.49

Loot5

Tide detergent regular price $8.77, on sale for $5.88, paired with (2) $1 coupons.

Regular $17.54, paid $9.76.

SAVED $7.78

Tide Stain Releaser regular price $7.49, on sale for $5.88, paired with (1) $3 coupon and (2) $1 coupons.

Regular $22.47, paid $12.64.

SAVED $9.83

All those savings waiting to be had on the things we buy every week. I am sure glad that I didn’t buy one a week and lose all those savings.

1 comment:

  1. Wow! I need to learn how to use coupons. That is amazing.

    ReplyDelete

I love me some comments and appreciate your time in kindness in giving them :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...